دستگاه اره نواری فولادبر
۱۶
تیر

دستگاه اره نواری فولادبر

دستگاه های اره نواری فولادبر دستگاه هایی هستند که به نوعی طراحی شده اند تا بتوانند برش فولاد صنعتی را انجام دهند، دستگاه های اره نواری فولادبر هم به صورت دستگاه های عمودی و هم افقی طراحی شده است.

سرعت برش

نوعا سرعت برش دستگاه های اره نواری فولادبر از 0.20 متر در ثانیه تا 25 متر در ثانیه متغیر است. در بعضی موارد خاص مانند دستگاه هایی که می بایست حد معینی از فولاد را برش دهند یک اره با قابلیت تعریف شده حجم برش وجود دارد که با برش و نوع اصطحکاکی که روی فولاد وجود دارد طراحی شده و می توانند سرعت برش را در حدود 76 متر در ثانیه به پیش برد.

تجهیزات دستگاه برش

در بخش فولاد، ماشین های برش فولاد اغلب برای جلوگیری از تراکم تراشه در بین دندان های تیغه مجهز به برس یا چرخ برس هستند. علاوه بر این، برای خنک کردن تیغه، سیستم های آبرسان سیال ضروری برای دستگاه های برش برقی وجود دارد، زیرا مایع خنک کننده می تواند تراشه ها را از مکان برش فولاد دور کرده و همزمان تیغه اره خنک نگه داشته شده، روغن کاری و سطح برش خورده پاک شود.

افقی یا عمودی بودن دستگاه های اره نواری فولادبر

دستگاه های برش افقی، قطعه کار را ثابت نگه می دارند در حالی که تیغه در طول فرآیند برش می چرخد. این دستگاه ها بدین صورت طراحی شده اند تا بتوانند فولاد بلند مانند لوله ها و میلگرد های بلند را به خوبی برش دهند. بنابراین بدین صورت است که تجهیزات دستگاه های برش، بخش مهمی از امکانات یک فروشگاه محل فروش این دستگاه ها را شامل می شود. در دستگاه های برش افقی، تنظیمات ویژه ای برای برش های منحنی یا پروفیل های پیچیده صورت گرفته است. باید گفت دستگاه های برش کوچک افقی معمولاً فقط از یک منبع جاذبه استفاده می کنند. این دستگاه ها وقتی روی حالت دستی باشند این اوپراتورها (کارگران) هستند که به آنها فرمان می دهند و اره هم با فرمانی که می گیرد برش را انجام می دهد. یعنی برش کاران اره نواری فولاد را بالا زده و فولاد را برای برش زیر تیغه قرار می دهند و سپس اره را روشن می کنند. بر این اساس، تیغه به آرامی در قطعه کار فرو می رود و با حرکت تیغه برش انجام می شود و به تدریج کارگر می تواند قطعات فولاد را به طور دلخواه برش دهد. این نوع سیستم کنترل برای برای دستگاه هایی طراحی شده که برش ها را در حجم بالا را انجام می دهند.

طبقه بندی

زمانی که از دستگاه برش حرف می زنیم، باید بدانیم که عمدتاً دو نوع دستگاه برش در بازار صنعت وجود دارند: دستگاه های اره نواری فولادبر برقی و مدور. دستگاه برش مدور بر خلاف دستگاه برش برقی، از ابزارهای مدور برای پردازش روش برش استفاده می کند که این دستگاه سایر ویژگی های دستگاه برش را به طور متفاوت از مکانیزم دستگاه های برش داراست. از طرف دیگر، اره برش را بندساو نیز می گویند، این دستگاه همان دستگاه برش برقی با تیغه بلند و تیز است که از یک برش ممتد فولادی آج دار کشیده شده بین چرخ ها برای برش مواد استفاده می شود.

جهت گیری بازار

از مزایای اصلی دستگاه اره نواری فولادبر می توان به برش یکنواخت مواد تحت برش به طور مساوی و قابلیت برش اشکال نامنظم یا منحنی اشاره کرد. زمانی که درباره برش های منحنی سخن می گوییم حداقل میزان انحناء از جانب ضخامت اره برش و نوع منحنی هایی که باید فولاد ایجاد شود تعیین می شود.